Dimenzió váltás a természetes ferdeség gondolata mentén

2022.07.04

A természetes ferdeség okának a csikó helyzetét tartják az anyaméhben. Ennek következtében minden egyed természetesen ferde valamennyire. A ferdeség fő következménye, hogy a két hátulsó láb nem egyforma toló- és hordozóerőre képes mozgás közben.

Nem ez az egyetlen következménye a ferdeségnek a ló testében. A veleszületetten ferde ló hosszanti izomzata a ló testének egyik oldalán rövidül a hát homorú szakasza mentén. Így azon az oldalon az izomrövidülés a medence előremozdulását eredményezi. Jól megfigyelhető ilyenkor hátulról szemlélve a lovat, hogy a törzs szakasz ez egész testhez képes ferde. A farizomzat mindennek következtében szintén nem szimmetrikus.

Zavarja-e mindez a lovat természetes körülményei között? Nem. A természetes ferdeséggel egy vadon élő, vagy természetes körülmények között élő, nem lovagolt ló egészség károsodás nélkül együtt tud élni két okból: nincs plusz súly, és nincs külső mozgás korlátozás, mint a lovaglás alatt.

Abban az esetben azonban, amikor egy lovat lovaglásra szánunk, a természetes ferdeség folytonos és az egészséget is megóvó természes korrekciójára a ló nem, vagy csak kevéssé lesz képes.

A cél, hogy a ló úgy feleljen meg a lovaglás követelményeinek, hogy egészséges maradjon, tehát legyen egyenes és legyen egyensúlyban. S ezzel a toló- és hordozóerő is keigyenlítődik a hátulsó lábakban.

Igen ám, de hogyan tegyük ezt? Hogyan lehet ezt megtennünk úgy, hogy a ló testi és mentális egészségét is megőrizzük? Hogyan tegyük ezt úgy, hogy a ló természetes lényét tiszteletben tartsuk?

Először is ismernünk kell néhány dolgot! A ló nem egy soklóerős autó, amelynek működtetéséhez csekély mértékben kell tudnunk, hogy hogyan is működik.

Elkényeztett társadalmunkban elektronikus és gépi eszközök sokaságát használjuk a saját kényelmünkre anélkül, hogy halvány lila gőzünk lenne a tárgy működéséról.

A ló nem tárgy! A ló az emberhez hasonlóan érző lény, és önmagában (ember nélkül!) tökéletes műalkotása a természetnek.

A LOVASOKNAK MEG KELL ISMERNIÜK A LÓ TERMÉSZETÉT, LELKI MŰKÖDÉSÉT, TESTÉNEK MŰKÖDÉSÉT ÉS SZERKEZETÉT, ALAPVETŐ ANATÓMIAI JELLEGZETESSÉGEIT, VISELKEDÉSÉT ÉS MINDENEK ELŐTT ÉLETÉNEK TERMÉSZETES SZÜKSÉGLETEIT!

Gondoljunk egy csikóra, amelyik ménesben él az anyjával. Milyen lehetőségei vannak ennek a csikónak arra, hogy megtanulja a saját testét használni a természetes ferdeségével együtt? Az állandó mozgás, a mozgás helyzetek természetes megoldásai a számára a legegészségesebb lehetőséget biztosítják saját testének helyes és biztonságos kezelésére.

És milyen lehetősége van erre egy boxban, istállóban, kis karámban felnőtt egyednek? Sokkal kevesebb.

Milyen hatással van a csikó fejlődésére a megfelelő mozgás hiánya? Gondoljunk a ló izomzatára, ízületeire, a csontokra, a patákra. A ló természetellenes tartása biztosan nem szolgálja az egészséges testi fejlődést, ezzel együtt felnagyíthatja a természetes ferdeségből adódó testi jellegzetességetek. Lesznek izmok, amelyek összehúzódnak, mások túlfeszülnek, s mindezt tartósan teszik. Sokkal nagyobb esélye lesz egy így felnövekvő, fejlődő egyednek megsérülnie, hiszen rugalmatlan izmai, nem lesznek képesek egészségesen segíteni a csontok és az ízületek mozgását.

Lehet-e egy egészséges lónak csökkent menőkedve? Nem! Minden olyan ló, melynek menőkedve lecsökken, emberi beavatkozás következményében veszíti azt el!

Figyeljünk ezért oda a menőkedv csökkenésére, mert akaratlanul is hozhatunk létre olyan helyzeteket, amelyek ezt idézhetik elő a lóban. A menőkedv elvesztése soha nem a ló kedvétől függ, nem arról van szó, hogy a ló nem fogad szót. A menőkedv elvesztése minden esetben valamilyen probléma jelzése a mentális vagy még inkább a testi szinten.

Mik a természetes ferdeség tünetei?

- a lovat nem lehet könnyen hajlítani vagy az egyik, vagy mindkét irányba

- a ló nem egyformán ügyes mind a két kézen

- a ló patái esetleg nem egyformák, az egyik szélesebb, terülőbb, a másik keskenyebb és meredekebb

- a ló az egyik hátulsó lábával a két elülső láb közé, a másikkal az azonos oldali elülső láb patanyomának külső oldalára lép.

Gondolkodjunk el egy kicsit a természeten. Hoz-e létre a természet olyat, ami nem megfelelő az életre? Kitermel-e hibás fajt?

S halljuk meg a szót: természetes ferdeség.

Érzékeljük ebből, hogy a természetes körülmények között élő lovak természetes ferdeségét a természet hozza létre? Mi emberek felülbírálhatjuk ebben minden etikai megfontolás nélkül a TERMÉSZETET?

Hozott-e létre a termszet istállókat, boxszokat, kis területű bekerített helyeket a lovak számára? Hiszen a vadon élő lovak óriási területeken élnek vagy éltek. A természetes körülmények között született csikó, rövid időn belül feláll, és a ménessel mozog. Az így megkapott lehetőség a mozgásra bőven elég egy lónak, hogy a vele született ferdeséget, asszimetriákat korrigálja a fejlődése alatt. Az így felnőtt lovaknál a természetes ferdeség soha nem olyan nagyságrendű, mint az ember által szűkebb helyen tartott állatoknál.

MIT TEGYÜNK HÁT, HA LOVAGOLNI SZERETNÉNK A LOVAT?

Azontúl, hogy lovainknak megadjuk a megfelelő méretű teret, ahol felnövekedhetnek, ahol társaikkal együtt élhetnek, ahol folyamatos víz, széna és só ellátást biztosítunk? Mit tegyünk még ezen felül?

1. GONDOLKODJUNK. A MEGFELELŐ LÓISMERET ÉS SAJÁT LOVUNK MINDEN SZINTŰ MEGISMERÉSE ALAPJÁN GONDOLJUK MEG, HOGY MIKOR ÜLÜNK FEL ARRA A LÓRA ELŐSZÖR, HOGYAN TESSZÜK EZT, ÉS HOGYAN KÉSZÍTJÜK FEL ŐT A LOVAGLÁSRA, MAJD HOGYAN VÉGEZZÜK VELE, MILYEN MÓDSZERREL ÉS FELÉPÍTETTSÉGGEL MAGÁT A LOVAGLÁST.

2. DOLGOZZUNK MAGUNKON. LEHET, HOGY ELSŐ OLVASÁSRA HIHETETLENNEK TŰNIK, DE JÓ ÉS LÓKÖZPOTÚ LOVAS MUNKÁT CSAK OLYAN LOVAS TUD VÉGEZNI, AKI MEGDOLGOZOTT AZ ÖNISMERETÉRT, KEZELTE ÉS MEGOLDOTTA BELSŐ FESZÜLTSÉGEIT, S ÚGY TESTILEG MINT MENTÁLISAN EGY HARMONIKUS, RUGALMAS, NYUGODT, DINAMIKUS ÉS BÖLCSEBB ÁLLAPOTBAN ÉLI AZ ÉLETÉT.

Csak ennek a kettőnek a következménye képpen leszünk képesek valóban látni a lovat, meglátni, hogy mely cselekedetünk milyen következménnyel bír a ló életében, és ekkor leszünk képesek észrevenni, megélni és megtartani a ló bizalmát, odaadását. Ezen az úton elérhető, hogy a ló önként engedje meg nekünk, hogy felülhessünk a hátára, önként, sőt örömmel adja át magát kéréseinknek. NE FELEDJÜK, KÉRÉSEINKNEK, AMELYEK A MEGFELELŐ LÓ- ÉS ÖNISMERETEN NYUGSZANAK!

Ezen az úton kulcsfontosságú a KAPCSOLAT a lóval. A kapcsolat, amit nehéz körülírni, mert a szavak minden egyes embernek mást fognak jelenteni. A kapcsolat, amit csak egy módon tapasztalhatunk meg:

HA TALÁLUNK OLYAN OKTATÓKAT, AKIK EZEN AZ ÚTON JÁRNAK ÉS AKIK KÉPESEK ELVEZETNI MINKET A TAPASZTALATIG, AMI FELMUTATJA NEKÜNK A LÓVAL VALÓ KAPCSOLAT ÉLMÉNYÉT.

Nehéz út. A legnagyobb nehézség mindig bennünk lesz ezen az úton, és nem a lóban. A saját komfortzónákon kell túllépnünk, a saját sokszor kemény küzelmet és szembesülést jelentő önsimereti lépéseinket kell megtennünk. S ez is lehet öröm!

Amikor egy ember, egy lovas ember meg tudja nyitni magát az új előtt, amikor képes lesz nem belekapaszkodni tudásának bemerevedett szoksárendszerébe, az olyan érzés, mint amikor a tengerparton vagy a hegytetőn állsz. Félelem, akarás és görcsök nélkül.

Ez az út öröm, kaland, izgalom, folyamatos tanulás és fejlődés. És az úton ott vár az egyik legszebb élmény: KAPCSOLAT A LÓVAL, AMELYBEN MINDKÉT FÉL BOLDOG.

A TUDATOS LOVAS MŰHELY KÜLDETÉSÉNEK TEKINTI, HOGY AZ ERRE NYITOTT LOVASOKAT SEGÍTSE EZEN AZ ÚTON.

Felhasznált források: Maksia Vogt: Tanulmány a lovak veleszületett ferdeségéről, és tévhitek a fejlődéstörténetük és kezelésük megértésében, avagy a lovak természetellenes kiegyenesítése