Mit követ a ló?
Mit követ a ló? Mi az a figyelem? Mire figyel a ló? Mi az, ami fontos neki?Honnan jöttek ezek a kérdések? A képzéseinken merültek fel.
A lovasok egy része vezetés közben, ha a ló nem jön, húz egyet a kötélen, sőt akkor is meg-meghúzza, ha a ló nem figyel. Ebből akár birkózás is kialakulhat, és annak érdekében, hogy ne alakuljon ki, általános megoldás az engedéssel tanítás.Meghúzzuk a kötelet, és ha a ló enged, ha visszafordul, ha felénk lép, engedünk. Elfogadott és általános, úgymond lóra szabott ez a tanítási módszer. Valójában azonban fennáll annak veszélye, hogy a ló így adott válaszai mechanikusakká válnak, és a lovas részéről is ritkán van jelen a kapcsolódás valódi keresése.
Együttműködő lovat szeretnénk. A nyomás-engedéssel azonban látszat együttműködést érhetünk el, hiszen a lovunk mégiscsak a kényelmetlenséget, a nyomást akarja elkerülni a továbbiakban.A kapcsolat keresése, a kapcsolódás mást jelent. Azt jelenti, hogy a ló számára is természetes örömöt jelent a lovas kéréseinek teljesítése. Azonban ez csupán akkor jöhet létre, ha a ló maga talál rá arra, hogy követi a lovast.Hogyan érhető ez el? Úgy, hogy nem húzással és nyomással késztetem a lovat az elmozdulásra, hanem azzal, hogy magamra irányítom és megtartom a figyelmét. Nem a visszafordulás, nem az elmozdulás esetén adok neki komfortot, hanem a figyelmét jutalmazom azzal, hogy mellettem elengedetten és komfortosan létezhet.